środa, 2 marca 2011

"Pawilon Kwiatu Brzoskwini" Mingmei Yip

Wydawnictwo: Świat Książki
Oprawa: miękka
Ilość stron: 589
Moja ocena: 5,5/6

     Trzynastoletnia Xiang Xiang po tragicznej śmierci swojego ojca i decyzji matki, aby osiąść w klasztorze, trafia do ekskluzywnego domu publicznego w Szanghaju. Tak rozpoczyna się jej droga ku uzyskaniu statusu ming ji, czyli prestiżowej prostytutki. Droga usłana licznymi upokorzeniami, wstydem, lękiem, odrazą do klientów, tęsknotą za matką, ojcem, utraconym na zawsze domem i ciepłem rodzinnym. Bohaterka spotyka w Pawilonie Brzoskwini także życzliwych jej ludzi - luksusową kurtyzanę Perłę, Wiosenny Księżyc czy kucharkę Ah Ping. Dzięki ich wsparciu, swojej wewnętrznej sile i hartowi ducha, a także swego rodzaju determinacji, no i oczywiście niezwykłej urodzie i zdolnościom, które rozwija ciężką pracą, szybko zdobywa upragniony status ming ji. Jednak nie jest to jedynym celem, jaki stawia sobie utalentowana Bezcenna Orchidea (takie imię przyjmuje bohaterka będąc prestiżową prostytutką). Piękne stroje, bogaci klienci obsypujący ją podarunkami i składający na każdym kroku dowody uwielbienia dla jej urody i niezwykłych umiejętności, nie dają młodziutkiej dziewczynie nawet namiastki szczęścia. Xiang Xiang marzy o prawdziwej miłości, o pomszczeniu śmierci ojca i odnalezieniu matki. Pewnego dnia nadarza się okazja, by uciec z Pawilonu Brzoskwini i ziścić swoje prawdziwe pragnienia. Czy Bezcennej Orchidei uda się wyrwać ze "złoconego piekła"? Czy pomści niesprawiedliwie skazanego na śmierć ojca? Czy odnajdzie matkę, na której list czekała daremnie wiele lat? I wreszcie, czy na jej drodze stanie wymarzony kochanek będący również zhiyin - bratnią duszą?
     Powieść Mingmei Yip czyta się jednym tchem. Historia Xiang Xiang oddanej do domu publicznego przez nieświadomą niczego matkę może wzruszać, budzić współczucie, irytację, zdziwienie lub niedowierzanie. Ale na pewno nie można obok losów chińskiej dziewczynki, opisanych barwnie i z dużym ładunkiem emocji, przejść obojętnie. I chyba o to właśnie chodzi w literaturze. W literaturze, którą warto polecić.
     Warto wspomnieć jeszcze o języku, który w początkowych rozdziałach powieści, kiedy to Xiang Xiang  dowiaduje się, na czym będzie polegała jej rola w Pawilonie, może razić swoją dosadnością, jeśli chodzi o opisywanie relacji damsko - męskich :), ale później może oczarować delikatnością i bogactwem poetyckich eufemizmów te relacje nazywających.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz