niedziela, 5 lutego 2012

"Paulina w orbicie kotów" Marta Fox

Wydawnictwo: Akapit Press
Oprawa: miękka
Ilość stron: 245

Przyszła kolej na powieść pani Marty Fox, która jest uznawana przez krytykę za „objawienie w powieści młodzieżowej".
"Paulina w orbicie kotów" to kontynuacja książek "Magda.doc" oraz "Paulina.doc", których główną bohaterką jest, młodziutka wówczas mama Pauliny, Magda. W trzeciej części Paulina jest już gimnazjalistką, która pewnego dnia rozpoczyna pisanie bloga słowami : "Mam dwóch tatusiów.". Prowokuje tym lawinę komentarzy, którymi czuje się zbulwersowana i urażona. Dlatego postanawia kontynuować rozpoczęte w wirtualnej rzeczywistości dzieło - prowadzi dalej swój blog, w którym opisuje zagmatwaną historię swojej rodziny, mamy Magdy i dwóch tatusiów: Łukasza Starszego i Młodszego.
Blogowe zapiski Palinki (tak mówią na nią mama i tata Starszy) czyta się bardzo przyjemnie, gdyż napisane są przystępnym językiem, pełne humoru, zakończone zabawnymi i niesamowitymi "Kocimi Wiadomościami". W swoich notkach bohaterka porusza wiele problemów bliskich nie tylko młodzieży, ale i ważnych dla rodziców, mianowicie: wzajemnych oczekiwań w relacjach rodzic - dziecko, dorastania, pierwszych, często szalonych miłości, nieodpowiedzialnych decyzji i  trudnych wyborów związanych z wkraczaniem nastolatków w dorosłość, wychowania i roli, jaką odgrywa w nim rodzina, wreszcie ogromnej potrzeby miłości, bliskości i akceptacji odczuwanej bardzo silnie przez młodych ludzi, którzy dopiero uczą się żyć i szukają swojego miejsca w świecie. Paulina, mimo skomplikowanej historii rodzinnej, okazuje się być szczęściarą, której dom nie jest idealny, ale pełen miłości i wzajemnego zainteresowania członków rodziny. Cennych refleksji dostarczają komentarze pod postami blogerki, w których jej rówieśnicy często, zbyt często, zadają pytania w stylu: "Czy ja śnię, czy to się dzieje naprawdę? Paula, Ty istniejesz naprawdę? W jakim mieście? Czy to prawda, że wami się tak rodzice interesują, że poświęcają swój czas, że nie wolą leżeć do góry dnem przed telewizorem?" Takich i podobnych refleksji  rówieśników Pauliny jest znacznie więcej. Z tego względu książkę można polecić śmiało nie tylko nastolatkom, ale również ich rodzicom, którzy być może dzięki lekturze spojrzą inaczej na potrzeby swoich dorastających dzieci.

Polecam strony związane z autorką i jej twórczością, a także z powieścią "Paulina w orbicie kotów":
www.paulina-w-orbicie-kotow.blog.onet.pl
www.marta-fox.blog.onet.pl

2 komentarze:

  1. A właśnie mam w planach przeczytać jedną książkę Marty Fox w tym tygodniu :)) Ciekaw jestem czy przypadnie mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaką? "Paulina w orbicie kotów" była moja pierwszą tej autorki i celowo wstrzymałam się od oceny punktowej, bo jakoś ciężko mi ocenić książkę młodzieżową. Ale wrażenie ogólnie pozytywne.

    OdpowiedzUsuń