czwartek, 25 lipca 2013

"Kaszmirowy szal" Rosie Thomas

Wydawnictwo: Hachette
Oprawa: miękka
Ilość stron: 502
Moja ocena: 6/6

"Historia wielkiej miłości w malowniczej scenerii egzotycznego Kaszmiru" - możemy przeczytać na okładce najnowszej powieści Rosie Thomas. Przyznam, iż dla mnie "Kaszmirowy szal" był pierwszym spotkaniem z prozą "znanej brytyjskiej autorki romansów". Pierwszym
i na pewno nie ostatnim. Nazwanie "Kaszmirowego szala" jedynie romansem, to bardzo duże uproszczenie. Powieść Rosie Thomas jest bowiem utworem wielowątkowym, ukazującym skomplikowane losy bohaterów na tle II wojny światowej i życia w kolonialnych Indiach. To powieść o niełatwych wyborach, namiętnościach, poświeceniu, wyznaczaniu granic własnego "ja", zwykłych ludzkich słabościach, upadkach i walce o to, by podnieść się z nieszczęścia i potrafić stawić czoło przeciwnościom losu.
    Akcja utworu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych: współcześnie oraz retrospektywnie -
w latach 30-tych i 40 - tych XX wieku. Obie te płaszczyzny łączy postać Mair Ellis, która po śmierci ojca, porządkując rodzinny dom, znajduje w szufladzie komody kopertę z puklem dziecięcych włosów oraz tytułowy, kaszmirowy szal. Te dwie pamiątki, należące do jej babki Nerys Watkins, zaintrygują dziewczynę do tego stopnia, że postanowi udać się w podróż do Indii i poznać historię tajemniczych przedmiotów. Wyprawa do Kaszmiru pozwoli jej nie tylko poznać rodzinne sekrety, ale nie pozostanie też bez wpływu na jej życie.
    Fabuła powieści pani Thomas została skonstruowana tak, że czytelnik do ostatnich kart powieści nie jest pewien rozwiązania licznych zagadek, jakie pojawiają się w trakcie rozwoju akcji. Losy bohaterów intrygują, wzruszają, ujmują psychologiczną prawdą i realizmem. W mojej ocenie "Kaszmirowy szal" to powieść godna polecenia, w której świecie można odnaleźć cząstkę własnych emocji, obaw czy nadziei.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz